Comfort Travel

Váš spoľahlivý partner pre cestovanie

Rady pre Vás

Podmienky vstupu do krajiny

Pred kúpou letenky si preverte podmienky vstupu do krajiny, prípadnú vízovú povinnosť, ako aj možnosť získania víz do cieľovej krajiny a tranzitnej krajiny. Letecké spoločnosti vo všeobecnosti neudeľujú výnimky na refundáciu letenky v prípade neudelenia víz, ak to nie je uvedené v storno podmienkach.

Podmienky ohľadom potrebných dokladov počas pandémie Covidu

Je možné pozrieť na stránke IATA travel centra https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm, a na stránke MZV alebo na stránkach jednotlivých krajín.

Potrebné doklady

Pas platný počas celej doby pobytu (do krajín mimo EU aj 6 mesiacov po návrate) alebo občiansky preukaz v prípade ciest do krajín Európskej únie a Švajčiarska, platné víza (info o potrebe víz nájdete na http://www.foreign.gov.sk/App/WCM/main.nsf?Open), odporúčame cestovné poistenie,

Zmena a storno letenky

Informujte sa o podmienkach  letenky pred jej kúpou.

Batožina

Informujte sa o podmienkach batožiny (hmotnosť a kusy. Prípadnú stratu a meškanie batožiny je potrebné nahlásiť na letisku na oddelení Lost and found, kde dostanete zápis o strate s číslom. Doručenie alebo vyzdvihnutie treba riešiť s pracovníkom letiska. Poškodenú batožinu je potrebné rovnako nahlásiť na oddelení straty batožín a vyžiadať si zápis. Dodatočné dokazovanie poškodenia batožiny môže byť zložitejšie. Reklamáciu batožiny je potrebné podať v najkratšom možnom čase po prílete priamo leteckej spoločnosti.

Príchod na letisko

Na letisko je potrebné sa dostaviť minimálne 2 hodiny pred odletom na krátke lety a 3 hodiny na diaľkové lety. Väčšina leteckých spoločností uzatvára check-in 40 minút pred odletom a 1 hodinu na diaľkové lety.

Check-in: cez automaty na letisku

Viaceré letecké spoločnosti v súčasnosti používajú na letiskách samoobslužné automaty. Príkladom je viedenské letisko, kde si cestujúci musí urobiť check-in sám v automatoch umiestnených pri vstupe odletového terminálu. Je potrebné vložiť číslo letenky alebo rezervačný kód a priezvisko, alebo kartu Miles & More, alebo je možné naskenovať cestovný doklad. Súčasne je možné registrovať viac osôb naraz, prideliť miesto na sedenie a vytlačiť boarding pass aj na prestupové spojenie. Registrovaná batožina sa odovzdáva pri pulte baggage drop-off. Ilustračné demo http://www.lufthansa-demo.de/#/uk/machine-check-inKlasický check-in sa ešte stále používa na niektorých letiskách alebo na letoch, na ktoré je potrebné sa preukázať platným vízom do cieľovej alebo tranzitnej krajiny.

Online check-in

Alebo web check-in umožňujú viaceré letecké spoločnosti. Umožňuje skrátiť dobu príchodu na letisko, ale napriek tomu odporúčame mať dostatočnú časovú rezervu. Dôvodom je, že registrovaná batožina je akceptovaná na palubu len do uzavretia check-inu.

Boarding – nástup do lietadla

Podľa údaju na boarding passe (palubenke), je potrebné sa dostaviť ku gate (odletová brána) na odlet lietadla. Vo väčšine prípadov sa osobná kontrola a kontrola cestovných dokladov robí pred vstupom do tranzitnej zóny, niekde je kontrola pred každým gatom. Odporúčame stále sledovať informácie na obrazovkách o odletoch. Gate môže byť zmenený aj po tom, ako dostanete boarding pass.

Cestujúci s dieťaťom / kojencom s kočíkom môžu až po lietadlo používať skladací kočík, ktorý tesne pred lietadlom odovzdajú letuške.